do góry

Ritter Sport: kwadrat w kole

Czy można zawinąć czekoladę również w papier? To pytanie stawia sobie firma Ritter Sport - a poszukując odpowiedzi rezygnuje z utartych szlaków. Wsparcia jako partner udziela tutaj również Interseroh.

Wszyscy znają tabliczki czekolady Ritter Sport w jej charakterystycznym kształcie i opakowaniu. Nowością jest materiał opakowaniowy, nad którym pracuje firma. Celem jest, by opakowanie było wyprodukowane w sposób zrównoważony, z surowców odnawialnych z możliwością całkowitego recyklingu.  Ambitny projekt – nie jest łatwo znaleźć dobrą alternatywę dla plastikowych opakowań na żywność.  Ritter Sport podejmuje się tego ambitnego planu, sprawdza, uczy się wiele nowego i jest przekonana, że papier najbardziej sprosta tym wymaganiom.  Pierwszy papierowy prototyp przetestowano na początku 2020 roku. 

"Chcemy tworzyć opakowania, wykonane z surowców odnawialnych, utrzymywanych w obiegu zamkniętym. "

Katja Binder Kierownik ds. Rozwoju Opakowań w Ritter Sport

Wiele partnerów, jeden cel

Przy tworzeniu opakowań papierowych Ritter Sport współpracuje z silną grupą ekspertów - wsparcie płynie również z Interseroh poprzez usługę Made for Recycling . Jako ekspert w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych i dostawca usług służących ochronie środowiska posiada wiedzę, co jest możliwe. Jedno z wyzwań brzmi: do ochrony czekolady niezbędny jest specjalny papier z powłoką, który można również poddać recyklingowi w strumieniu makulatury. Udało się to dzięki nowemu opakowaniu z papieru, które przeszło również pierwszy prawdziwy test handlowy w Austrii.

Potrzeba jednakże jeszcze kilka kroków, by na dużą skalę móc wprowadzić na rynek pierwsze papierowe opakowanie. Dotyczy to w szczególności potrzeby ulepszenia obróbki maszynowej. Podróż tym samym trwa nadal - dopóki nie zostanie stworzone optymalne opakowanie dla kwadratowych czekoladek.