do góry

Krzysztof Hornicki, ekspert ds. ochrony środowiska, Dyrektor Działu Doradztwa Środowiskowego Interseroh. Klientom Interseroh doradza w zakresie stosowania skutecznych i zgodnych z aktualnymi wymogami prawnymi metod zarządzania szeroko pojętą ochroną środowiska. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku ochrona środowiska, autor szkoleń dla przedsiębiorców - współpracuje z największymi podmiotami gospodarczymi kraju, m.in. z branży chemicznej, spożywczej.. Od 2014r. Przewodniczący Rady Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Eksport lub wewnątrzwspólnotowa dostawa produktów w opakowaniach. O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Krzysztof Hornicki, Dyrektor Działu Doradztwa Środowiskowego w Interseroh oraz autor cyklu felietonów tematycznych na łamach Kwartalnika Chemicznego, poświęconych zagadnieniom Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta - w najnowszym numerze magazynu 02/18 opisuje zasady współpracy przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach poza terytorium Polski z parterami biznesowymi.

W poprzednich artykułach z cyklu...pisaliśmy o tym, jakie są podstawowe obowiazki przedsiębiorcy, który wprowadza produkty w opakowaniach  na rynek krajowy. Wyjaśniliśmy czym jest opłata produktowa oraz jakie instytucje partnerskie czyt. Organizacje Odzysku Opakowań oraz Izby Gospodarcze wspierają przedsiębiorcę w realizacji jego obowiązków ustawowych.

Jednak zakres wpółpracy z powyższymi podmiotami ogranicza się wyłącznie do terytorium Polski. Co zatem w przypadku eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach?

Postaramy się to wyjaśnic na przykładzie przepisów obowiązujących w Niemczech, czyli kraju uznawanego za jednego z największych międzynarodowych polskich partnerów handlowych.

Zapraszamy do lektury! Pełna treść publikacji dostępna jest TU

powrót

ALBA i  Interzero to dwie największe marki Grupy ALBA światowego lidera branży gospodarki odpadami i recyklingu z obrotem w wysokości  2,2 mld euro (2015). Grupa Alba zatrudnia ponad 7500 pracowników, działając w  Niemczech, Europie i Azji. W 2015 roku Grupa ALBA  ograniczyła emisje niemal 5,9 mln ton gazów cieplarnianych w porównaniu do produkcji pierwotnej i jednocześnie około 51,8 milionów ton surowców pierwotnych poprzez swoje działania recyklingu.

Dalsze informacje na temat gospodarki odpadami i recyklingu można znaleźć na stronie www.recyclingnews.info.